បណ្ឌិត ស៊ឺន សំ៖ កម្ពុជាតែងចូលរួមក្នុងគំនិតផ្តួចផ្តើមសន្តិភាព
ប្រទេសកម្ពុជាត្រូវការសន្តិភាព និងតែងតែបង្ហាញពីជំហររឹងមាំក្នុងការលើកកម្ពស់សន្តិភាពទាំងក្នុងតំបន់ និងលើពិភពលោក។ ជាប្រទេសដែលធ្លាប់ឆ្លងកាត់សង្គ្រាម និងភាពវឹកវរ យូរអង្វែង កម្ពុជាយល់ច្បាស់ពីតម្លៃនៃសន្តិភាព ស្ថិរភាព និងការអភិវឌ្ឍប្រកបដោយចីរភាព។
ដោយសារហេតុនេះ កម្ពុជាតែងតែចូលរួមយ៉ាងសកម្មនៅក្នុងវេទិកាអន្តរជាតិ និងគំនិតផ្តួចផ្តើមផ្សេងៗ ដែលមានគោលបំណងជំរុញសន្តិភាព ការសន្ទនា និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការរវាងប្រទេសនានា ដោយគោរពចំពោះអធិបតេយ្យភាព និងឯករាជ្យភាពរបស់គ្នាទៅវិញទៅមក។
កន្លងមក កម្ពុជាបានបង្ហាញពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់ខ្លួនតាមរយៈការចូលរួមជាសមាជិក (ឬដៃគូសន្ទនា) នៃវេទិកាកិច្ចសហប្រតិបត្តិការទីក្រុងសៀងហៃ (Shanghai Cooperation Organisation – SCO) ដែលត្រូវបានផ្តួចផ្តើម និងដឹកនាំដោយប្រទេសចិន។
កម្ពុជាបានទទួលស្គាល់ជាផ្លូវការជា ដៃគូសន្ទនា (Dialogue Partner) តាំងពីឆ្នាំ២០១៥ មកម្ល៉េះ ហើយបានចូលរួមយ៉ាងសកម្មក្នុងសកម្មភាពផ្សេងៗរបស់ SCO ដើម្បីរួមចំណែកដល់សន្តិភាព សន្តិសុខ និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការសេដ្ឋកិច្ចនៅតំបន់អ៊ឺរ៉ាស៊ី។ នេះបង្ហាញពីការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់កម្ពុជាក្នុងការគាំទ្រគោលការណ៍ «វិញ្ញាណសៀងហៃ» ដែលផ្តោតលើការគោរពគ្នាទៅវិញទៅមក សមធម៌ និងការមិនជ្រៀតជ្រែកក្នុងកិច្ចការផ្ទៃក្នុង។
បន្ថែមពីនេះ នៅពេលថ្មីៗនេះ កម្ពុជាក៏បានទទួលការអញ្ជើញ និងសម្រេចចូលរួមជា សមាជិកស្ថាបនិក (Founding Member) នៃ ក្រុមប្រឹក្សាសន្តិភាព (Board of Peace) ដែលត្រូវបានផ្តួចផ្តើមដោយសហរដ្ឋអាម៉េរិក ក្រោមការដឹកនាំរបស់ប្រធានាធិបតី ដូណាល់ ត្រាំ។
ការចូលរួមនេះ បានកើតឡើងតាំងពីដើមឆ្នាំ២០២៦ ដោយកម្ពុជាបានទទួលយកលិខិតអញ្ជើញជាផ្លូវការ និងចូលរួមកិច្ចប្រជុំដំបូងនៅទីក្រុងវ៉ាស៊ីនតោន។ គោលបំណងសំខាន់នៃក្រុមប្រឹក្សានេះ គឺជំរុញសន្តិភាព ជាពិសេសនៅតំបន់មជ្ឈិមបូព៌ា (ដូចជាហ្គាហ្សា) និងរួមចំណែកដល់ការដោះស្រាយជម្លោះសកលប្រកបដោយចីរភាព។
កម្ពុជាបានបញ្ជាក់ថា ការចូលរួមនេះមិនមានកាតព្វកិច្ចហិរញ្ញវត្ថុសម្រាប់សមាជិកស្ថាបនិកទេ ហើយវាឆ្លុះបញ្ចាំងពីជំហរអព្យាក្រឹត និងការប្តេជ្ញាចិត្តរបស់កម្ពុជាក្នុងការគាំទ្រសន្តិភាពពីគ្រប់ទិសទី។ តាមរយៈការចូលរួមទាំងក្នុង SCO និង Board of Peace កម្ពុជាបង្ហាញពីគោលនយោបាយការបរទេសដែលបើកចំហ មិនងាកទៅរកបក្សណាមួយ និងតែងតែដាក់អាទិភាពលើសន្តិភាព ការសន្ទនា និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការអន្តរជាតិ។ នេះមិនត្រឹមតែជួយរក្សាស្ថិរភាពក្នុងតំបន់ប៉ុណ្ណោះទេ ថែមទាំងបង្កើនកេរ្តិ៍ឈ្មោះរបស់កម្ពុជាថា ជា «ប្រទេសស្រឡាញ់សន្តិភាព» នៅលើឆាកអន្តរជាតិ ដែលនឹងនាំមកនូវផលប្រយោជន៍សម្រាប់ការអភិវឌ្ឍ វិនិយោគ និងកិច្ចសហប្រតិបត្តិការបន្ថែមទៀតនាពេលអនាគត។
សរុបមក សន្តិភាពគឺជាមូលដ្ឋានគ្រឹះនៃការរីកចម្រើនរបស់កម្ពុជា ហើយប្រទេសយើងនឹងបន្តដើរតួនាទីសកម្ម និងមានទំនួលខុសត្រូវក្នុងការលើកកម្ពស់សន្តិភាពទាំងក្នុង និងក្រៅប្រទេស ដើម្បីធានាឱ្យប្រជាជនកម្ពុជាមានជីវភាពសុខសាន្ត និងប្រទេសជាតិមានភាពរីកចម្រើនប្រកបដោយនិរន្តរភាព។